Tytuł projektu: “Podróże z historią po Ziemi Kłodzkiej”
Realizowany w ramach: współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFio na lata 2021-20230 Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Gminy Polanica-Zdrój i Gminy Kłodzko (wiejskiej)
Kwota grantu: 60 000 zł
Całkowita wartość budżetu projektu: 68 000 zł (dotacja z budżetu Gminy Polanica-Zdrój: 4000 zł. dotacja z budżetu Gminy Kłodzko 4000 zł)
Termin realizacji projektu: VI – IX 2024
Opis zadania
Projekt ma na celu poszerzenie oferty turystycznej Powiatu Kłodzkiego, poprzez popularyzowanie znajdujących się na jego obszarze zabytków i miejsc historycznych. Zmierza również do rozwijania i kształtowanie tożsamości lokalnej i wrażliwości na konieczność zadbania o zachowanie istniejącego dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców regionu. Zakładany cel zamierzamy osiągnąć poprzez organizację: warsztatów otwartych dla społeczności lokalnej i turystów, warsztatów i pokazów w świetlicach wiejskich i szkołach na terenie Powiatu Kłodzkiego, cyklu warsztatów strzelania z łuku i warsztatów rękodzielniczych oraz organizację 1-dniowego, rodzinnego pikniku..
Żywe lekcje historii w szkołach powiatu kłodzkiego
W ramach projektu odbyło się 8 żywych lekcji historii w szkołach Powiatu Kłodzkiego. Za sprawą naszych wspaniałych rekonstruktorów z grupy Chorągiew Księstwa Ziębickiego, uczniowie mogli odbyć podróż do czasów średniowiecznych. Największą atrakcją było przywdzianie zbroi rycerskiej wraz z orężem (repliki białej broni), ale uczestnicy spotkania zostali również zapoznani z symboliką strojów średniowiecznych (męskich i damskich), zobaczyli jak wyglądała „zastawa stołowa” tamtych czasów oraz dowiedzieli się co wówczas jadano, a także jak wyglądał zwykły dzień kilkaset lat temu. W drugiej części naszej wizyty uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez wolontariuszy z nieformalnej grupy młodzieży Detektywi Przeszłości: pleceniu bransoletek z muliny, ćwiczeniu kaligrafii, zmierzyć się z zaszyfrowanymi chronogramami czy zagrać w grę w średniowieczną woreczki.
Żywe lekcje historii w świetlicach wiejskich powiatu kłodzkiego
W ramach projektu odbyło się 8 żywych lekcji historii w świetlicach wiejskich Powiatu Kłodzkiego.
Za sprawą rekonstruktorów z grupy Banici z Kłodzka, uczestnicy mogli odbyć podróż do czasów średniowiecznych. Przygotowaliśmy fragment obozu średniowiecznego z wykorzystaniem namiotu z epoki oraz jego przykładowego wyposażenia (zakupionego w projekcie), a uczestnicy mogli zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne na wsi w przeszłości, poznać symbolikę strojów średniowiecznych (męskich i damskich), zobaczyli jak wyglądała „zastawa stołowa” tamtych czasów oraz dowiedzieli się co wówczas jadano, a także jak wyglądał zwykły dzień kilkaset lat temu. Opowiedzieliśmy uczestnikom o zachowanych zabytkach we wsi i roli jaką odegrały w dziejach regionu.
Dla chętnych przygotowaliśmy warsztaty strzelania z łuku oraz warsztaty przygotowane przez wolontariuszy z nieformalnej grupy młodzieży Detektywi Przeszłości: pleceniu bransoletek z muliny, ćwiczeniu kaligrafii, zmierzyć się z zaszyfrowanymi chronogramami czy zagrać w grę w średniowieczną woreczki albo kubba.
Celem warsztatów było nabycie lub rozwinięcie umiejętności strzelania z łuku wśród jego uczestników. Było to działanie innowacyjne, gdyż na terenie Powiatu Kłodzkiego nikt nie organizuje takich zajęć.
W celu realizacji warsztatów, zapewnienia komfortu, a przede wszystkich bezpieczeństwa uczestnikom, a także osobom postronnym, które mogą pojawić się w miejscu ich prowadzenia zakupiliśmy z dotacji niezbędny sprzęt, wielofunkcyjny oraz wytrzymały (łuki o różnych naciągach, wymienne cięciwy, strzałochwyt, strzały, stojak na tarcze, komplet tarcz strzeleckich). Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
Warsztaty wspinaczkowe odbyły się czwartego lipca w Piekielnej Dolinie, koło Polanicy-Zdrój i na Szczytniku, koło Szczytnej. Warsztaty poprowadzili instruktorzy ze szkoły wspinania Vertic. Uczestnicy wyruszyli na warsztaty spod Punktu Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju. Podczas działania odbył się spacer do zamku na Szczytniku, a w drodze powrotnej odbyły się warsztaty wspinaczkowi skałkowej z asekuracją. W warsztatach mogły uczestniczyć również osoby z niepełnosprawnościami w stopniu lekkim.
Warsztaty fotograficzne odbyły się dwudziestego piątego lipca przy ruinach zamku Homole, koło wsi Zielone Ludowe w gminie Lewin Kłodzki. Warsztaty poprowadził znany, kłodzki fotografik Krzysztof Froese. Początek warsztatów miał miejsce na stacji PKP w Dusznikach-Zdroju, gdzie czekał przewodnik. Z dworca PKP w Dusznikach-Zdroju uczestnicy wyruszyli pieszo w stronę Homola szlakiem czerwonym, leśnym. Dla uczestników z niepełnosprawnościami była możliwość zaparkowania pojazdu w okolicach wejścia na drewnianą ścieżkę prowadzącą na Homole. Pierwsza część warsztatów rozpoczęła się przy punkcie widokowym. Druga część przy wejściu na drewnianą ścieżkę koło parkingu. Trzecia na wzgórzu Gomoła przy ruinach średniowiecznego zamku.
Warsztaty ornitologiczne odbyły się piętnastego sierpnia w Piekielnej Dolinie, koło Polanicy-Zdroju. Warsztaty poprowadziła pracownica Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka. Podczas działania odbył się spacer po zakątkach Piekielnej Doliny, gdzie odbyły się warsztaty poświęcone spotykanym w tym regionie oraz okolicach gatunkom ptaków. Była to doskonała okazja do poznania zwyczajów oraz życia lęgowego naszych skrzydlatych towarzyszy.
Piknik rodzinny z warsztatami rzemiosła średniowiecznego w Polanicy-Zdroju
Festyn średniowieczny odbył się siedemnastego sierpnia bieżącego roku w Parku Józefa w Polanicy-Zdroju. W ramach festynu przygotowano wiele atrakcji. Dla dzieci były to: łowienie wędką drewnianych rybek, rzut piłeczką plastikową do celu, rzucanie obręczą z liny na drewniany patyk. Dla starszych dzieci: warsztaty z kaligrafii oraz wyplatania sznurków, gra średniowieczna z użyciem drewnianych klocków (kubba). Młodzież mogła poćwiczyć rzut metalowymi nożami do celu lub postrzelać z łuku. Podczas festynu odbyły się pokazy wystrzałów broni czarno prochowej oraz pokazy i nauka tańca średniowiecznego. W trakcie festynu miała również miejsce wyprawa piesza do Piekielnej Doliny, kolo Polanicy-Zdroju połączona z warsztatami zielarskimi i botanicznymi.
Warsztaty odbyły się w dniu 29 sierpnia b.r. w Piekielnej Dolinie, koło Polanicy-Zdroju i Masywie Szczytnika. Warsztaty poprowadziły animatorki ze stowarzyszenia Kraina Podkowca. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi życia rzadkich gatunków nietoperzy w naszym regionie. Była to też doskonała okazja do poznania ich zwyczajów oraz niezwykłych umiejętności tych skrzydlatych, niewielkich ssaków.
Warsztaty miały na celu rozwijanie nowych umiejętności wśród ich uczestników, w szczególności dotyczących kolejnych etapów wyprodukowania stroju, użytkowanego na Ziemi Kłodzkiej w epoce XIV-XV w., w odwzorowaniu do zachowanych rycin i opisów z tego okresu historycznego oraz przy wykorzystaniu wówczas używanych tkanin (bawełna, len), które zostaną zakupione na potrzeby warsztatów.
Warsztaty obejmowały nabycie lub rozwinięcie umiejętności: dokonywania pomiarów krawieckich, wyboru odpowiedniej tkaniny, dokonywania wykrojów, szycia ręcznego i maszynowego, nanoszenia poprawek, a także posługiwania się akcesoriami krawieckimi (zawód krawca jest dziś zawodem “wymierającym”, a ponadto odwzorowanie stroju z epoki nie należy do zadań szycia codziennego).
Wykonane przez uczestników stroje zostały wykorzystane w zaplanowanych w projekcie działaniach, np. pikniku rodzinnym w Polanicy-Zdroju oraz “żywych lekcjach historii” na świetlicach wiejskich Powiatu Kłodzkiego.